LG 42LF553A 42 inch LED Full HD vs LG 43LJ522T 43 inch LED Full HD
Key Feature Comparison
LG 42LF553A 42 inch LED Full HD
Check Price
close
LG 43LJ522T 43 inch LED Full HD
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
100 - 240 V
50 - 60 Hz
100 - 240 V
Full HD, LED
Full HD, LED
16:09, 300 Hz
16:09
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Dolby Digital
Detailed Specs
Brand
LG
LG
Model
42LF553A 42 inch LED Full HD TV
43LJ522T 43 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Out of Stock
Warranty
1 Year
2 Years
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, User Manual, Warranty Card.
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual, Warranty Card
Display Size (Diagonal)
42 Inch
43 Inch
Display Resolution
Full HD
Full HD
LED Backlight Type
Slim LED
Slim LED
Local Dimming
No
No
Refresh Rate
300 Hz
3D TV
Curved TV
Ultra Slim TV
Other Display Features
Triple XD Engine
Color Master Engine
Colour
Black
Black
Weight Without Stand
9.2 Kg
8.1 Kg
Weight With Stand
9.5 Kg
8.4 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
959 x 611 x 218 mm
975.5 x 621 x 208.7 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
959 x 570 x 56.2 mm
975.5 x 583 x 81.5 mm
Stand Colour
Stand Shape
V Shape
Stand Weight
0.3 Kg
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
DivX HD, MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
JPEG
Upscaling
Sound Type
2.0,Stereo
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, MPEG, PCM
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
10 W
Total Speaker Output
20 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Sound Technology
Dolby Digital
USB Ports
1(Side)
1(Rear)
HDMI Ports
2(Rear)
2(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Component Output(RGB Input) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Headphone/Speaker output ports
Smart TV
Games
Yes
Yes
Other Smart Features
Easylink (HDMI-CEC)
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AAA
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
0.3 W