LG 42LF553A 42 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
55181
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/55181.png
/lg-42lf553a-42-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
42 Inch
Full HD, Slim LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
Triple XD Engine
178 Degrees
16:09, 300 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Brand
LG
Model
42LF553A 42 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, User Manual, Warranty Card.
LG 42LF553A 42 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
42 Inch
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Slim LED
Local Dimming
No
Refresh Rate
300 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 42LF553A 42 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
9.2 Kg
Weight With Stand
9.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
959 x 611 x 218 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
959 x 570 x 56.2 mm
Stand Colour
Black
LG 42LF553A 42 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
LG 42LF553A 42 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2.0,Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
LG 42LF553A 42 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Component Output(RGB Input) Ports
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
2(Rear)
LG 42LF553A 42 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
Games
Yes
LG 42LF553A 42 inch LED Full HD - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 42LF553A 42 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%