Onida NEXG KARAOKE Q55UGI120 55 inch (139 cm) QLED 4K
Release Date
6
Feb
26
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
View All
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/e75c34d8-d312.jpg
/onida-nexg-karaoke-q55ugi120-55-inch-139-cm-qled-4k-smart-tv-price-in-india
Onida
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
Quad Core
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K, Direct LED
Quad Core AI Processor HDR (High Dynamic Range) MEMC Quantum Dot Colo, 5000:01:00
178 Degrees
16:09, 120 Hz
100 - 240 V
150 W
Screen Casting Smartphone connect WiFi Direct Google TV
Dual Band, 5 Band Equalizer Auto volume leveller: Balance Dolby Audio DTS Virtual X
Brand
Onida
Model
NEXG KARAOKE Q55UGI120 55 inch (139 cm) QLED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
6-Feb-26
Series
Nexg
Warranty
1 Year
Box Contents
1 LED TV, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Remote Control.
Onida NEXG KARAOKE Q55UGI120 55 inch (139 cm) QLED 4K - Display
Display Type
QLED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
120 Hz
Brightness
400 cd/m
Contrast Ratio
Response Time
9.5 ms
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
Quad Core AI Processor HDR (High Dynamic Range) MEMC Quantum Dot Colo
Onida NEXG KARAOKE Q55UGI120 55 inch (139 cm) QLED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
10 Kg
Weight With Stand
10.2 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1226 x 766 x 265 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1226 x 711 x 81 mm
Stand Shape
V Shape
Stand Colour
Black
Wall Mount Colour
Black
Onida NEXG KARAOKE Q55UGI120 55 inch (139 cm) QLED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
AUTO, PAL
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
BMP, GIF, JPEG, PNG
Video Signals
HDMI, RF
Upscaling
Yes
Onida NEXG KARAOKE Q55UGI120 55 inch (139 cm) QLED 4K - Audio Features
Sound Type
Stereo
Sound Technology
Dolby
Audio Formats Supported
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
12 W
Total Speaker Output
24 W
Other Smart Audio Features
5 Band Equalizer Auto volume leveller: Balance Dolby Audio DTS Virtual X
Onida NEXG KARAOKE Q55UGI120 55 inch (139 cm) QLED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2(Rear)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
HDMI (3 Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Ethernet Sockets
Onida NEXG KARAOKE Q55UGI120 55 inch (139 cm) QLED 4K - Smart TV Features
Band Support
Dual Band
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Netflix, YouTube, JioHotstar, JioCinema, Prime Video
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
Onida NEXG KARAOKE Q55UGI120 55 inch (139 cm) QLED 4K - Remote Features
Remote Type
IR (Infra red) + Bluetooth
Cell Requirement
2 AAA
Other Remote Features
One-Flick Entertainment Smart Control
Onida NEXG KARAOKE Q55UGI120 55 inch (139 cm) QLED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
150 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
17%