LG 43UR7550PSC 43 inch (109 cm) LED 4K vs LG 43UQ7350PTA 43 inch (109 cm) LED 4K
Key Feature Comparison
6.5
LG 43UR7550PSC 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
6.7
LG 43UQ7350PTA 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Yes, Netflix, Prime Video, Youtube, Hotstar
Yes, Netflix, Prime Video, Disney Plus Hotstar
100 - 240 V
50 - 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz
4K, LED
4K, LED
16:09, 60 Hz
Model
43UR7550PSC
43UQ7350PTA
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
8.8 Kg
6.6 Kg
Weight With Stand
6.7 Kg
Upscaling
Yes
Total Speaker Output
20 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
USB Ports
2 Ports
2 Ports
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
Voice Recognition
Other Smart Features
Web OS
Web OS
Cell Requirement
2 AAA
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W