LG 43UT80506LA 43 inch (109 cm) LED 4K vs LG 43UT90506LB 43 inch (109 cm) LED 4K vs Sony BRAVIA KD-43X74K 43 inch LED 4K
Key Feature Comparison
LG 43UT80506LA 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
LG 43UT90506LB 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
9.6
Sony BRAVIA KD-43X74K 43 inch LED 4K
Show differences only
Yes, Disney Plus Hotstar, Apple TV, Netflix, YouTube, Prime Video
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 115 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 120 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 96 W
4K
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
16:09
Dolby Audio
LG
Sony
Model
43UT80506LA
43UT90506LB 43 inch (109 cm) LED 4K TV
BRAVIA KD-43X74K 43 inch LED 4K TV
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
43 Inch
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
LED Backlight Type
Edge LED
Weight Without Stand
8.8 Kg
9.3 Kg
7.8 Kg
Weight With Stand
8.9 Kg
9.7 Kg
Upscaling
Yes
Yes
MP3, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
10 W
Total Speaker Output
20 W
20 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
USB Ports
2(Side)
HDMI Ports
3 Ports
3
2(Side), 1(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1
1(Rear)
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay 2, Display Mirroring, Web OS
AirPlay 2, Web OS
Android
Cell Requirement
2 AA
2 AA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
Smart Control
Smart Control
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
115 W
120 W
96 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
0.5 W