LG 43UT90506LB 43 inch (109 cm) LED 4K
4
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/ccc82b03-df72.jpg
/lg-43ut90506lb-43-inch-109-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Tue May 12 2026
Starting Price
View all prices
43 Inch (109.22 cm, Ideal for 5-10 feet viewing distance)
4K, Edge LED
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 120 W
AirPlay 2, Web OS
Brand
LG
Model
43UT90506LB 43 inch (109 cm) LED 4K TV
Market Status
Available
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 43UT90506LB 43 inch (109 cm) LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
LED Backlight Type
Edge LED
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG 43UT90506LB 43 inch (109 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
9.3 Kg
Weight With Stand
9.7 Kg
Stand Colour
Black
LG 43UT90506LB 43 inch (109 cm) LED 4K - Video Features
Upscaling
Yes
LG 43UT90506LB 43 inch (109 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 43UT90506LB 43 inch (109 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
LG 43UT90506LB 43 inch (109 cm) LED 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Bluetooth Version
5.1
Inbuilt Apps
Yes, Disney Plus Hotstar, Apple TV, Netflix, YouTube, Prime Video
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay 2, Web OS
LG 43UT90506LB 43 inch (109 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
LG 43UT90506LB 43 inch (109 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
120 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple Macbook Air 2025 A3240 (Apple M4 13.3 Inch)- Refurbished
39%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
45%
17%