LG 43UT90506LB 43 inch (109 cm) LED 4K vs Samsung UA43BU8000K 43 inch LED 4K
Key Feature Comparison
LG 43UT90506LB 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
7
Samsung UA43BU8000K 43 inch LED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Yes, Disney Plus Hotstar, Apple TV, Netflix, YouTube, Prime Video
NA
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 120 W
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 125 W
4K, LED
4K, LED
16:09, 60 Hz
16:09, 50 Hz
Dolby Digital Plus
LG
Samsung
Model
43UT90506LB 43 inch (109 cm) LED 4K TV
UA43BU8000K 43 inch LED 4K TV
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
1 U Television, Remote, Power Cable, User Manual, Warranty Card, Quick Start Guide, Batteries, Stand
Display Size (Diagonal)
43 Inch (109.22 cm, Ideal for 5-10 feet viewing distance)
43 Inch
LED Backlight Type
Edge LED
Refresh Rate
60 Hz
50 Hz
Weight Without Stand
9.3 Kg
8.1 Kg
Weight With Stand
9.7 Kg
8.4 Kg
Stand Colour
Black
Black
Colour
Dimensions With Stand(WxHxD)
965.5 x 599 x 205.6 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
965.5 x 559.9 x 257 mm
Upscaling
Yes
Yes
Total Speaker Output
20 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Output Per Speaker
10 W
USB Ports
2
2 Ports
HDMI Ports
3
3 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
Bluetooth Version
5.1
Inbuilt Apps
NA
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay 2, Web OS
Linux
Games
Cell Requirement
2 AA
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Voltage Requirement
100 - 240 V
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
120 W
125 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W