LG 50UQ8040PSB 50 inch LED 4K vs LG 55UQ7500PSF 55 inch LED 4K
Key Feature Comparison
6.8
LG 50UQ8040PSB 50 inch LED 4K
Check Price
close
8.2
LG 55UQ7500PSF 55 inch LED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar and many more
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
100 - 240 V
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz, 160 W
4K, LED
4K, LED
60 Hz
16:09, 60 Hz
Detailed Specs
Brand
LG
LG
Model
50UQ8040PSB 50 inch LED 4K TV
55UQ7500PSF 55 inch LED 4K TV
Available
Launch Date
16-Sep-22
14-Jun-22
Box Contents
1 U Television, Remote, Power Cable, User Manual, Warranty Card, Quick Start Guide, Batteries, Stand
LED TV : 1 NUMBER, MANUAL, WARRANTY CARD: 1 NUMBER; REMOTE: 1 NUMBER, BATTERY: 2 NUMBER
Display Size (Diagonal)
50 Inch
55 Inch
Display Resolution
4K
4K
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
Contrast Ratio
178 Degrees
Colour
Black
Black
Weight Without Stand
11.7 Kg
Weight With Stand
11.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1121 x 713 x 231 mm
1244 x 783 x 235 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1121 x 651 x 57.1 mm
1244 x 726 x 87.1 mm
Stand Colour
Upscaling
Yes
Video Formats Supported
AVI, MPEG
Image Formats Supported
GIF, JPEG
Sound Type
2
Total Speaker Output
20 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
USB Ports
1(Side), 1(Rear)
1 Port
HDMI Ports
2(Side), 1(Rear)
3 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Side)
Ethernet Sockets
1(Rear)
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
Games
Other Smart Features
Web OS
Linux
Cell Requirement
2 AAA
2 AA
Universal Control Present
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
Power Consmption Running
160 W