LG 50UQ8050PSB 50 inch LED 4K vs Samsung UA70AU7700K 70 inch LED 4K
Key Feature Comparison
7.1
LG 50UQ8050PSB 50 inch LED 4K
Check Price
close
Samsung UA70AU7700K 70 inch LED 4K
Show differences only
Yes, Netflix, Prime Video, Disney Plus Hotstar
Yes, Netflix, Youtube, Amazon Prime Video, Disney Plus Hotstar, Wireless Dex
100 - 240 V
50 - 60 Hz
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 220 W
4K, LED
4K, LED
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
Dolby Digital Plus
LG
Samsung
Model
50UQ8050PSB 50 inch LED 4K TV
UA70AU7700K 70 inch LED 4K TV
Box Contents
1 U Television, Remote, Power Cable, User Manual, Warranty Card, Quick Start Guide, Batteries, Stand
Television, Remote Control, Batteries, Tabletop, Base, Screws, User Manual Warranty Card
Display Size (Diagonal)
50 Inch
70 Inch
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
Aspect Ratio
16:09
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
178 Degrees
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Colour
Black
, Titan Grey
Weight Without Stand
11.7 Kg
24.8 Kg
Weight With Stand
11.9 Kg
25.3 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1121 x 713 x 231 mm
1556.2 x 988.1 x 341.1 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1121 x 571 x 651 mm
1556.2 x 899.3 x 60.5 mm
Stand Colour
Black
Other
Output Per Speaker
10 W
10 W
Total Speaker Output
20 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Audio Formats Supported
MP3, WMA
No. of Speakers
2
USB Ports
2 Ports
1 Port
Inbuilt Apps
Other Smart Features
Linux
Band Support
Single Band
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
2 AAA
Universal Control Present
Other Remote Features
Magic Remote
Voltage Requirement
100 - 240 V
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
Power Consmption Running
220 W