LG 55UA83506LA 55 inch (139 cm) LED 4K vs Xiaomi Mi L55M6 55 inch QLED 4K
Key Feature Comparison
LG 55UA83506LA 55 inch (139 cm) LED 4K
Check Price
close
Xiaomi Mi L55M6 55 inch QLED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Netflix Hotstar Prime Video
Quad Core
Yes, Netflix, Disney+Hotstar, Youtube
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 140 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 180 W
4K, LED
4K, QLED
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
Dolby Atmos
Dolby Atmos
5 Band Equalizer, Auto volume leveller: Balance
Detailed Specs
Brand
LG
Xiaomi
Model
55UA83506LA
Mi L55M6 55 inch QLED 4K TV
Available
Launch Date
20-Aug-25
Series
UA8350
Warranty
3 Years
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual Warranty Card
Display Type
LED
QLED
Display Size (Diagonal)
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
55 Inch
Display Resolution
4K
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
Brightness
300 Nits
350 Nits
Aspect Ratio
16:09
Other Display Features
Alpha 7 Gen8 AI Processor 4K HDR (High Dynamic Range)
Contrast Ratio
178 Degrees
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Weight Without Stand
11.5 Kg
13.94 Kg
Weight With Stand
11.6 Kg
14.2 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1236 x 780 x 230 mm
1230.4 x 710 x 71.3 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1236 x 718 x 67.9 mm
1230 x 767 x 262 mm
Stand Shape
Tabletop
Tabletop
Stand Colour
Black
Black
Colour
Stand Weight
0.26 Kg
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
Yes
Video Formats Supported
AVI, MPEG
Image Formats Supported
JPEG
Sound Type
2
Sound Technology
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM
AAC, ADPCM, AMR, DTS, FLAC, MP3, OGG, WAV, WMA
Total Speaker Output
20 W
30 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
No. of Speakers
6
USB Ports
1
2(Side)
HDMI Ports
3
3(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
Headphone/Speaker output ports
NFC Ports
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
Netflix Hotstar Prime Video
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay AirPlay 2 Apple Homekit Display Mirroring Simplink Web OS
Display Mirroring, MHL, Screen Casting, Android
Band Support
Single Band
Processor Type
Quad Core
Facebook and Social Media Integration
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
Smart Control
Touch Controls Present
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
140 W
180 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W