LG 55UR7500PSC 55 inch (139 cm) LED 4K vs Panasonic TH-55LX750DX 55 inch LED 4K
Key Feature Comparison
6.4
LG 55UR7500PSC 55 inch (139 cm) LED 4K
Check Price
close
7.4
Panasonic TH-55LX750DX 55 inch LED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
Yes, Netflix, Disney+ Hotstar, YouTube, Prime Video
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 150 W
50 - 60 Hz, 200 W
4K, LED
4K, LED
16:09, 60 Hz
16:09
Dolby Digital
Detailed Specs
Brand
LG
Panasonic
Model
55UR7500PSC
TH-55LX750DX 55 inch LED 4K TV
1 Year
2 Years
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
1 U Television, Remote, Power Cable, User Manual, Warranty Card, Quick Start Guide, Batteries, Stand
Display Size (Diagonal)
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
55 Inch
Display Resolution
4K
4K
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
16:09
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
Weight Without Stand
14 Kg
10.52 Kg
Weight With Stand
14.1 Kg
10.62 Kg
Stand Colour
Black
Black
Colour
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1227 x 715 x 75 mm
Upscaling
Total Speaker Output
20 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Sound Technology
Dolby Digital
USB Ports
1(Side), 1(Rear)
2 Ports
HDMI Ports
2(Side), 1(Rear)
3 Ports
Inbuilt Apps
Other Smart Features
Web OS
Android
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AAA
2 AAA
Internet Access
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
150 W
200 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W