LG 75UR8050PSB 75 inch (190 cm) LED 4K vs LG 75UP8000PTZ 75 inch LED 4K
Key Feature Comparison
7.9
LG 75UR8050PSB 75 inch (190 cm) LED 4K
Check Price
close
7.9
LG 75UP8000PTZ 75 inch LED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
NA
100 - 240 V
50 - 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz
4K, LED
4K, LED
60 Hz
16:09, 60 Hz
Clear Voice 3
Detailed Specs
Brand
LG
LG
Model
75UR8050PSB
75UP8000PTZ 75 inch LED 4K TV
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Television, Remote Control, Batteries, Tabletop, Base, Screws, User Manual Warranty Card
Display Size (Diagonal)
75 Inch (190.5 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
75 Inch
Display Resolution
4K
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
Active HDR, HDR (High Dynamic Range), HDR Dynamic Tone Mapping, HDR Pro
178 Degrees
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Weight Without Stand
31.4 Kg
31.4 Kg
Weight With Stand
31.8 Kg
32.1 Kg
Stand Colour
Black
Colour
Black
Dimensions With Stand(WxHxD)
1678 x 1027 x 362 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1678 x 964 x 59.9 mm
Upscaling
Yes
Yes
Video Formats Supported
MPEG-1, MPEG-2
Image Formats Supported
JPEG
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
MP3, WMA
Total Speaker Output
20 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Other Smart Audio Features
Clear Voice 3
USB Ports
2 Ports
1(Side), 1(Rear)
HDMI Ports
3 Ports
2(Side), 1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
1(Side)
Ethernet Sockets
1
1(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
NA
Other Smart Features
AirPlay, AirPlay 2, Apple Homekit, Web OS
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
2 AAA
Other Remote Features
Magic Remote
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W