Sony BRAVIA KDL-48R550C 48 inch LED Full HD vs Sony Bravia KDL-40W660E 40 inch LED Full HD vs Sony Bravia KDL-49W660E 49 inch LED Full HD
Key Feature Comparison
Sony BRAVIA KDL-48R550C 48 inch LED Full HD
Check Price
close
Sony Bravia KDL-40W660E 40 inch LED Full HD
Check Price
close
Sony Bravia KDL-49W660E 49 inch LED Full HD
Show differences only
Facebook, Twitter, Skype
Yes
110 - 240 V
75 W
110 - 240 V
50 - 60 Hz, 60 W
110 - 240 V
50 - 60 Hz, 85 W
Full HD, LED
Full HD, LED
16:09
16:09, 50 Hz
16:09, 50 Hz
Auto volume leveller: Balance, NICAM Stereo
Auto volume leveller: Balance, Clear Audio Plus
Detailed Specs
Brand
Sony
Sony
Model
BRAVIA KDL-48R550C 48 inch LED Full HD TV
Bravia KDL-40W660E 40 inch LED Full HD TV
Bravia KDL-49W660E 49 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Discontinued
Warranty
2 Years
2 Years
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, User Manual, Warranty Card
Television, Remote Control, Batteries, VESA Wall Mount, Power Cable, User Manual, Warranty Card
Display Size (Diagonal)
48 Inch
40 Inch
49 Inch
Display Resolution
Full HD
Full HD
LED Backlight Type
Edge LED
Edge LED
180 Degrees
Ultra Slim TV
Yes
No
No
Other Display Features
X Reality-PRO, Dynamic Backlight Control
4K X-Reality PRO, HDR (High Dynamic Range), Triluminous display
Local Dimming
Refresh Rate
50 Hz
50 Hz
3D TV
Curved TV
Colour
Weight Without Stand
10.4 Kg
8.1 Kg
11.4 Kg
Weight With Stand
11 Kg
8.7 Kg
12.1 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1089 x 672 x 201 mm
910 x 591 x 208 mm
1102 x 699 x 230 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1089 x 638 x 65 mm
910 x 543 x 70 mm
1102 x 650 x 70 mm
Stand Material
Metal
Stand Shape
Arch Flow
Stand Colour
Silver
Silver
Stand Features
Silver U Slate
Silver U Slate
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
PAL, NTSC, SECAM
PAL, NTSC
Digital TV Reception Formats
DVB
DVB
Video Formats Supported
AVCHD, AVI, MKV, MP4, MPEG-1, MPEG2PS, MPEG2TS, WEBM, WMV, Xvid
3GP, Asf, AVI, MKV, MP4, MPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, MPEG2PS, MPEG2TS, TS, VOB, WEBM
3GP, Asf, AVCHD, AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, MPEG2PS, MPEG2TS, VOB, WEBM
Image Formats Supported
JPEG
JPEG
Video Signals
HDMI, Component
HDMI, RF, Component
HDMI, RF, Component
Sound Type
Stereo
2
Audio Formats Supported
LPCM, MP3, WAV, WMA
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, MP3, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
8 W
5 W
5 W
Total Speaker Output
16 W
10 W
10 W
Other Smart Audio Features
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
USB Ports
2(Side)
2(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
Audio, Video
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1(Side), 1(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
1(Side)
1(Side)
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Bottom)
Ethernet Sockets
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
1(Bottom)
NFC Ports
Inbuilt Apps
Facebook, Twitter, Skype
Facebook and Social Media Integration
Games
Other Smart Features
Display Mirroring, Easylink (HDMI-CEC), SmartShare, SmartView, WiFi Direct, Sony Smart TV
Connect Share, Linux
Bluetooth
Remote Type
RF (Radio frequency)
RF (Radio frequency)
Internet Access
Voltage Requirement
110 - 240 V
110 - 240 V
110 - 240 V
Power Consmption Running
75 W
60 W
85 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
0.5 W
Power Saving Mode
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz