TCL 65C655 65 inch (165 cm) QLED 4K vs Panasonic TH-65CX400DX 65 inch LED 4K
Key Feature Comparison
TCL 65C655 65 inch (165 cm) QLED 4K
Check Price
close
Panasonic TH-65CX400DX 65 inch LED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
NA
50 - 60 Hz
100 - 240 V
4K, QLED
4K, LED
16:09, 60 Hz
16:09
Dolby Atmos
Dolby Atmos
Auto volume leveller: Balance
Detailed Specs
Brand
TCL
Panasonic
Model
65C655
TH-65CX400DX 65 inch LED 4K TV
Available
Discontinued
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Television, Remote Control, Batteries, User Manual, Warranty Card
Warranty
1 Year
Display Type
QLED
LED
Display Size (Diagonal)
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
65 Inch
Display Resolution
4K
4K
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
450 Nits
280 Nits
Contrast Ratio
Aspect Ratio
16:09
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
178 Degrees
Ultra Slim TV
Yes
Weight Without Stand
17 Kg
Weight With Stand
17.3 Kg
Colour
Black
Stand Material
Metal
Sound Type
2.1
Sound Technology
Total Speaker Output
35 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Audio Formats Supported
MP3
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
HDMI Ports
4 Ports
3 Ports
USB Ports
3 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
Yes
No
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
NA
Games
Other Smart Features
Display Mirroring, Android
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Remote Type
RF (Radio frequency)
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.5 W