Panasonic TH-65CX400DX 65 inch LED 4K
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
View All
Mobile
54399
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54399.png
/panasonic-th-65cx400dx-65-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Panasonic
65 Inch
4K
MPEG-4
178 Degrees
100 - 240 V
Brand
Panasonic
Model
TH-65CX400DX 65 inch LED 4K TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, User Manual, Warranty Card
Panasonic TH-65CX400DX 65 inch LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
65 Inch
Display Resolution
4K
Brightness
280 Nits
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Ultra Slim TV
Yes
Panasonic TH-65CX400DX 65 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Stand Material
Metal
Panasonic TH-65CX400DX 65 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Panasonic TH-65CX400DX 65 inch LED 4K - Audio Features
Audio Formats Supported
MP3
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Panasonic TH-65CX400DX 65 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Panasonic TH-65CX400DX 65 inch LED 4K - Smart TV Features
Smart TV
No
Panasonic TH-65CX400DX 65 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Panasonic TH-65CX400DX 65 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple Macbook Air 2025 A3240 (Apple M4 13.3 Inch)- Refurbished
39%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
45%