TCL L40S6500 40 inch LED Full HD vs TCL P30 43P30FS 43 inch LED Full HD
Key Feature Comparison
TCL L40S6500 40 inch LED Full HD
Check Price
close
TCL P30 43P30FS 43 inch LED Full HD
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Yes, Netflix, Youtube, Hotstar, Amazon Prime Video, Sony Liv, ErosNow, Zee5
Quad Core
Yes
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 75 W
100 - 240 V
Full HD, LED
Full HD, LED
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 3
Box Speaker
Auto volume leveller: Balance
Detailed Specs
Brand
TCL
TCL
Model
L40S6500 40 inch LED Full HD TV
P30 43P30FS 43 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Out of Stock
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual Warranty Card
Display Size (Diagonal)
40 Inch
43 Inch
Display Resolution
Full HD
Full HD
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
Brightness
320 Nits
Contrast Ratio
Response Time
8.5 ms
3D TV
No
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming
Local Dimming
Colour
Black
Black
Weight Without Stand
6 Kg
Weight With Stand
6.1 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
905 x 577 x 186 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
905 x 519 x 75 mm
Stand Colour
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
MPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, WMV
AVI, MKV, MP4, MPEG, MPEG-4, WMV
Image Formats Supported
BMP, GIF, JPEG, PNG
JPEG
Sound Type
Stereo
2
Sound Technology
Box Speaker
Audio Formats Supported
AAC, MP3, WMA
AC3(Dolby Digital), MP2, MP3, MPEG, WAV
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
10 W
Total Speaker Output
20 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
USB Ports
1(Side)
1 Port
HDMI Ports
2(Side)
2 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
NFC Ports
Band Support
Single Band
Single Band
WiFi-Direct Support
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Processor Type
Quad Core
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Smart Control
Universal Control Present
Touch Controls Present
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
75 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W