Toshiba 43C350MP 43 inch (109 cm) LED 4K vs TCL 43P635 43 inch (109 cm) LED 4K
Key Feature Comparison
6.7
Toshiba 43C350MP 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
7.1
TCL 43P635 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
Quad Core
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 95 W
240 V
50 - 60 Hz, 90 W
4K, LED
4K, LED
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
Dolby Audio
Detailed Specs
Brand
Toshiba
TCL
Model
43C350MP 43 inch (109 cm) LED 4K TV
43P635
Available
Launch Date
24-Apr-23
18-Jul-22
Warranty
4 Years
2 Years
Display Size (Diagonal)
43 Inch (109.22 cm)
43 Inch
Display Resolution
4K
4K
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
Brightness
300 Nits
Response Time
8 ms
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
HDR (High Dynamic Range)
Weight Without Stand
6.8 Kg
Weight With Stand
7.2 Kg
Stand Colour
Black
Black
Colour
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
12 W
Total Speaker Output
24 W
24 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Sound Technology
Dolby Audio
USB Ports
2(Side)
1 Port
HDMI Ports
3(Side)
3 Ports
Band Support
Dual Band
Inbuilt Apps
Other Smart Features
Android
Android
Processor Type
Quad Core
Cell Requirement
2 AAA
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Voltage Requirement
100 - 240 V
240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
95 W
90 W
Power Consmption Standby
0.5 W