VU 43GloLED 43 inch (109 cm) LED 4K vs Acer H Series 43UHD 43 inch LED 4K vs Acer I Series AR43AR2851UDFL 43 inch LED 4K
Key Feature Comparison
7.1
VU 43GloLED 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
8.8
Acer H Series 43UHD 43 inch LED 4K
Check Price
close
8.6
Acer I Series AR43AR2851UDFL 43 inch LED 4K
Show differences only
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
Quad Core
Quad Core
Yes, Netflix, Prime Video, MX Player, Zee5, Sony Liv, Voot, Youtube, Disney+Hotstar
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 115 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 100 W
110 V
50 - 60 Hz, 100 W
4K, LED
4K, LED
60 Hz
16:09, 60 Hz
16:09
Dolby Atmos
Dolby Atmos
Brand
VU
Model
43GloLED 43 inch (109 cm) LED 4K TV
H Series 43UHD 43 inch LED 4K TV
I Series AR43AR2851UDFL 43 inch LED 4K TV
1 Year
2 Years
2 Years
Box Contents
Launch Date
10-Aug-22
22-May-22
Display Size (Diagonal)
43 Inch (109.22 cm)
43 Inch
43 Inch
Display Resolution
4K
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
Brightness
400 Nits
380 Nits
HDR (High Dynamic Range)
Colour
Weight Without Stand
8.7 Kg
6.9 Kg
Weight With Stand
9.2 Kg
6.97 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
966 x 617 x 220 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
966 x 566 x 89 mm
No. of Speakers
3
Total Speaker Output
84 W
60 W
30 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, FLAC, WMA
USB Ports
2(Side)
2 Ports
2 Ports
HDMI Ports
3(Rear)
3 Ports
3 Ports
Ethernet Sockets
1
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Side)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Side)
Inbuilt Apps
Other Smart Features
Linux
Android
Android
Internet Access
Touch Controls Present
No
Remote Type
RF (Radio frequency)
IR (Infra red)
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
110 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
115 W
100 W
100 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
0.5 W
Power Saving Mode
Video Formats Supported
H.263, H.264, H.265, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4
AVI, MPEG
Turn your old phone into cash
You May Also Read
Google Mobile Phone Price List
POCO Mobile Price List
Huawei Mobile Price List
LG Mobile Price List
Motorola Mobile Price List
Recent News
Superwomen Of Recommerce: Cashify Celebrates Women’s Day With New Records!
10th Mar 2026
Vivo X300s Specs Revealed: 7000mAh Battery, 90W Charging & More