VU GloQLED Series 43QLED25 43 inch (109 cm) QLED 4K vs VU 55GloLED 55 inch LED 4K vs VU Masterpiece Glo 55 inch QLED 4K
Key Feature Comparison
VU GloQLED Series 43QLED25 43 inch (109 cm) QLED 4K
Check Price
close
7.6
VU 55GloLED 55 inch LED 4K
Check Price
close
VU Masterpiece Glo 55 inch QLED 4K
Show differences only
Netflix YouTube
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
Yes, Netflix, Prime Video, Zee5, SonyLiv, Youtube, Spotify, Hotstar, Google Play Movies TV, Browser
230.0 V
50 - 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 180 W
4K, QLED
4K, LED
4K, QLED
16:09, 60 Hz
60 Hz
16:09, 120 Hz
Dolby Audio
Dolby Atmos
Detailed Specs
Brand
VU
VU
Model
GloQLED Series 43QLED25 43 inch (109 cm) QLED 4K TV
55GloLED 55 inch LED 4K TV
Masterpiece Glo 55 inch QLED 4K TV
1 Year
1 Years
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Launch Date
13-Sep-22
Display Type
QLED
LED
QLED
Display Size (Diagonal)
43 Inch (109.22 cm, Ideal for 5-10 feet viewing distance)
55 Inch
55 Inch
Display Resolution
4K
4K
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
120 Hz
Brightness
400 Nits
800 Nits
Contrast Ratio
Response Time
8 ms
6.5 ms
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range) MEMC
HDR (High Dynamic Range)
HDR (High Dynamic Range)
Weight With Stand
7.12 Kg
15.3 Kg
Colour
Black
Black
Weight Without Stand
13.8 Kg
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1230 x 77 mm
1228 x 771 x 257 mm
Stand Colour
Image Formats Supported
GIF, JPEG
GIF, JPEG
Upscaling
Yes
Sound Technology
Dolby Audio
Dolby Atmos
Audio Formats Supported
MP3, WMA
Total Speaker Output
24 W
104 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
No. of Speakers
5
USB Ports
2
2(Side)
2 Ports
HDMI Ports
3
3(Side)
4 Ports
Band Support
Dual Band
Bluetooth Version
5.3
Inbuilt Apps
Netflix YouTube
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay Apple Homekit Display Mirroring Android
Linux
Android
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Voltage Requirement
230.0 V
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W