Xiaomi A Series L32MA-AIN 32 inch (81 cm) LED HD-Ready vs Xiaomi Mi 4A 32 inch LED HD-Ready
Key Feature Comparison
Xiaomi A Series L32MA-AIN 32 inch (81 cm) LED HD-Ready
Check Price
close
Xiaomi Mi 4A 32 inch LED HD-Ready
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Quad Core
Yes, Prime Video, Netflix, Youtube, Disney+ Hotstar
Quad Core
Yes, Hotstar, Voot, Sony Liv, Sun Nxt, Zee5, Hungama Play, ALT Balaji, Viu, TVF Play, Flickstree
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 50 W
100 - 240 V
50 W
HD ready, LED
HD ready, LED
60 Hz
16:09, 60 Hz
Dolby Audio
Auto volume leveller: Balance, DTS HD Sound
Detailed Specs
Brand
Xiaomi
Xiaomi
Model
A Series L32MA-AIN 32 inch (81 cm) LED HD-Ready TV
Mi TV 4A 32 inch LED HD-Ready TV
Available
Out of Stock
Series
A Series
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Television, IR Remote, Bases, Screws, Power Cord, User Manual Warranty card
Display Size (Diagonal)
32 Inch (81.28 cm, Ideal for 4-8 feet viewing distance)
32 Inch
Display Resolution
HD ready
HD ready
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
Other Display Features
Vivid Picture Engine
Local Dimming
No
Response Time
6.5 ms
Aspect Ratio
16:09
3D TV
No
Ultra Slim TV
Video Formats Supported
AVI, H.263, H.264, H.265, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4
MPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, RealMedia
Image Formats Supported
GIF, JPEG, PNG
GIF, JPEG, PNG
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Sound Technology
Dolby Audio
Audio Formats Supported
AAC, DTS, FLAC, OGG
M4A, MP2, MP3, MPEG
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
10 W
Total Speaker Output
20 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Sound Type
2
Other Smart Audio Features
USB Ports
2(Side)
2(Side)
HDMI Ports
3(Side)
Headphone/Speaker output ports
Component Output(RGB Input) Ports
NFC Ports
Band Support
Dual Band
Single Band
Bluetooth Version
5
Processor Type
Inbuilt Apps
Voice Recognition
Other Smart Features
Android
Display Mirroring, MHL, Screen Casting, SmartView, WiFi Direct, Android, Future Ready
WiFi-Direct Support
Facebook and Social Media Integration
Games
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
50 W
50 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Colour
Black
Weight Without Stand
3.8 Kg
Weight With Stand
3.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
733 x 479 x 180 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
733 x 435 x 80 mm