Xiaomi Redmi Smart TV 43 inch LED Full HD vs Acer AR55AP2851UDFL 55 inch LED 4K
Key Feature Comparison
Xiaomi Redmi Smart TV 43 inch LED Full HD
Check Price
close
Acer AR55AP2851UDFL 55 inch LED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Quad Core
Yes, Netflix, Youtube, Amazon Prime Video, Hotstar, Voot, SonyLiv, SunNXT, JioCinema, Epicone
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 75 W
110 - 240 V
50 - 60 Hz, 140 W
Full HD, LED
4K, LED
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
DTS-HD
Clear Sound
Box Speaker
Detailed Specs
Brand
Xiaomi
Acer
Model
Redmi Smart TV 43 inch LED Full HD TV
AR55AP2851UDFL 55 inch LED 4K TV
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual Warranty Card
Series
Boundless
Display Size (Diagonal)
43 Inch
55 Inch
Display Resolution
Full HD
4K
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
Response Time
6.5 ms
3D TV
No
No
Curved TV
Ultra Slim TV
LED Backlight Type
Direct LED
Brightness
420 Nits
Contrast Ratio
Other Display Features
Colour
Black
Black
Weight With Stand
9.8 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1234 x 782 x 288 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1234 x 714 x 89.2 mm
Stand Colour
Other
Video Formats Supported
AVI, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, RealMedia
H.263, H.264, H.265, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4
Image Formats Supported
GIF, JPEG, PNG
JPEG, PNG
Analog TV Reception Formats
SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
Sound Type
Stereo
Sound Technology
DTS-HD
Box Speaker
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WMA
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
12 W
Total Speaker Output
20 W
24 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Clear Sound
USB Ports
2 Ports
2 Ports
HDMI Ports
3 Ports
Headphone/Speaker output ports
Band Support
Dual Band
WiFi-Direct Support
Bluetooth Version
5
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
2 AAA
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Voltage Requirement
100 - 240 V
110 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
75 W
140 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
Turn your old phone into cash
You May Also Read
Google Mobile Phone Price List
POCO Mobile Price List
Huawei Mobile Price List
LG Mobile Price List
Motorola Mobile Price List
Recent News
Motorola Phones Motherboard Failure Issue Trending But Why? Find Out The Reason Here
13th Mar 2026
Nothing Phone 4a Sale Begins: Record Numbers And Prices Await
13th Mar 2026
iQOO Z11 Design Officially Revealed Ahead Of Launch: 165Hz Display And 9,020mAh Battery