LG 32LB554A 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
View All
Mobile
54543
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54543.png
/lg-32lb554a-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
HD ready, Direct LED
DivX HD
Triple XD Engine, Eco Sensor
178 Degrees
100 - 240 V
Model
32LB554A 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, User Manual, Warranty Card
LG 32LB554A 32 inch LED HD-Ready - Display
LED Backlight Type
Direct LED
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Triple XD Engine, Eco Sensor
LG 32LB554A 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Weight Without Stand
5.7 Kg
Weight With Stand
5.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
731 x 480 x 208 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
731 x 437 x 56.5 mm
Stand Shape
V Shape
Stand Colour
Black
LG 32LB554A 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
LG 32LB554A 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, MP3, MPEG, PCM
Output Per Speaker
5 W
Total Speaker Output
10 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
LG 32LB554A 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
HDMI Ports
2(Rear)
Headphone/Speaker output ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
2(Rear)
LG 32LB554A 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Games
Yes
LG 32LB554A 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
LG 32LB554A 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple Macbook Air 2025 A3240 (Apple M4 13.3 Inch)- Refurbished
39%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
45%
17%