LG 43UR75006LC 43 inch (109 cm) LED 4K
4
Release Date
11
Apr
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/75461d1a-53d4.jpg
/lg-43ur75006lc-43-inch-109-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
43 Inch (109.22 cm, Ideal for 5-10 feet viewing distance)
4K, Direct LED
AVI, FLV, MPEG-2, MPEG-4, WMV
HDR (High Dynamic Range), 1100:01:00
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240.0 V
50 - 60 Hz, 110 W
AirPlay
Single Band
Model
43UR75006LC 43 inch (109 cm) LED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
11-Apr-25
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 43UR75006LC 43 inch (109 cm) LED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
Contrast Ratio
Response Time
8 ms
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
LG 43UR75006LC 43 inch (109 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
8.8 Kg
Weight With Stand
8.9 Kg
LG 43UR75006LC 43 inch (109 cm) LED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
AVI, FLV, MPEG-2, MPEG-4, WMV
Image Formats Supported
GIF, JPEG
Upscaling
Yes
LG 43UR75006LC 43 inch (109 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
LG 43UR75006LC 43 inch (109 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
LG 43UR75006LC 43 inch (109 cm) LED 4K - Smart TV Features
Band Support
Single Band
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
Netflix, YouTube, Hotstar, Prime Video
Other Smart Features
AirPlay
LG 43UR75006LC 43 inch (109 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Magic Remote
LG 43UR75006LC 43 inch (109 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240.0 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
110 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%