LG 50UA82006LA 50 inch (127 cm) LED 4K
4
Release Date
28
May
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/e9972c9d-b534.jpg
/lg-50ua82006la-50-inch-127-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Tue May 12 2026
Starting Price
View all prices
50 Inch (127 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K, Direct LED
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 120 W
AirPlay, AirPlay 2, Apple Homekit, Display Mirroring, Simplink, Web OS
Dolby Atmos
Brand
LG
Model
50UA82006LA 50 inch (127 cm) LED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
28-May-25
Series
UA8200
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
LG 50UA82006LA 50 inch (127 cm) LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
60 Hz
Response Time
9.5 ms
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Alpha 7 Gen8 AI Processor 4K, HDR (High Dynamic Range)
LG 50UA82006LA 50 inch (127 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
9.4 Kg
Weight With Stand
9.5 Kg
LG 50UA82006LA 50 inch (127 cm) LED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
LG 50UA82006LA 50 inch (127 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Atmos
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 50UA82006LA 50 inch (127 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
2
Ethernet Sockets
LG 50UA82006LA 50 inch (127 cm) LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
Netflix, Hotstar, Prime Video
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 50UA82006LA 50 inch (127 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
LG 50UA82006LA 50 inch (127 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
120 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple Macbook Air 2025 A3240 (Apple M4 13.3 Inch)- Refurbished
39%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
45%