Samsung UA55AUE65AK 55 inch LED 4K
4
Score
Release Date
12
May
22
Market Status
Available
Compare
Share:
4.3
Suresh Joshi
Mobile
68835
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/f5e6a5b0-4465.jpg
/samsung-ua55aue65ak-55-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
55 Inch
4K
AVI, MPEG
HDR (High Dynamic Range)
178 Degrees
16:09, 50 Hz
125 V
50 - 60 Hz
Linux
Brand
Samsung
Model
UA55AUE65AK 55 inch LED 4K TV
Market Status
Available
Launch Date
12-May-22
Warranty
1 Year
Box Contents
1 LED TV, 2 Table Stand Base, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Remote Control
Samsung UA55AUE65AK 55 inch LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
55 Inch
Display Resolution
4K
Refresh Rate
50 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
Samsung UA55AUE65AK 55 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Samsung UA55AUE65AK 55 inch LED 4K - Video Features
Video Formats Supported
AVI, MPEG
Image Formats Supported
GIF, JPEG
Upscaling
Yes
Samsung UA55AUE65AK 55 inch LED 4K - Audio Features
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung UA55AUE65AK 55 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3 Ports
Ethernet Sockets
1
Samsung UA55AUE65AK 55 inch LED 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Inbuilt Apps
Other Smart Features
Linux
Samsung UA55AUE65AK 55 inch LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Samsung UA55AUE65AK 55 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
125 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%