Daiwa D50UVC6N 50 inch LED 4K vs Wybor W55MS164K 55 inch LED 4K
Key Feature Comparison
Daiwa D50UVC6N 50 inch LED 4K
Check Price
close
Wybor W55MS164K 55 inch LED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Dual Core
Yes
Dual Core
Yes
100 - 240 V
115 W
110 - 270 V
145 W
4K, LED
4K, LED
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
Auto volume leveller: Balance
Auto volume leveller: Balance
Detailed Specs
Brand
Daiwa
Wybor
Model
D50UVC6N 50 inch LED 4K TV
W55MS164K 55 inch LED 4K TV
Market Status
Discontinued
Discontinued
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual Warranty card
Display Size (Diagonal)
50 Inch
55 Inch
Display Resolution
4K
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Direct LED
Local Dimming
No
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
Brightness
350 Nits
Response Time
6.5 ms
3D TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
3D Comb Filter, Color control
Wide Color Enhancer
Colour
Black
Black
Weight Without Stand
12.07 Kg
Weight With Stand
12.41 Kg
13.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1115 x 710 x 255 mm
1445 x 775 x 250 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1115 x 650 x 70 mm
Stand Weight
0.5 Kg
Stand Colour
Stand Shape
Y Shape
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
AVI, M4V, MKV, MP4, MPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, RealMedia, WEBM, WMV
3GP, AVI, MP4, MPEG, WMV
Image Formats Supported
BMP, JPEG, PNG
JPEG
Sound Type
2
Audio Formats Supported
M4A, MP2, MP3, MPEG, WAV, WMA
AAC, MP3, WAV
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
2 W
Total Speaker Output
20 W
24 W
Other Smart Audio Features
USB Ports
2(Side)
2 Ports
HDMI Ports
3(Bottom)
3 Ports
Headphone/Speaker output ports
Digital/Optical Audio Output Ports
NFC Ports
Band Support
Single Band
WiFi-Direct Support
Bluetooth
Processor Type
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Other Smart Features
Display Mirroring, MHL, Screen Casting, SmartView, WiFi Direct, Android, Future Ready
Display Mirroring, MHL, SmartView, WiFi Direct, Android, Future Ready, Keyboard, Mouse
Universal Control Present
Touch Controls Present
Remote Type
RF (Radio frequency)
Voltage Requirement
100 - 240 V
110 - 270 V
Power Consmption Running
115 W
145 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W