Haier LE65Q9800QUAG 65 inch QLED 4K vs VU Masterpiece Glo 65 inch QLED 4K
Key Feature Comparison
Haier LE65Q9800QUAG 65 inch QLED 4K
Check Price
close
VU Masterpiece Glo 65 inch QLED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Yes
Quad Core
Yes, Netflix, Prime Video, Zee5, SonyLiv, Youtube, Spotify, Hotstar, Google Play Movies TV, Browser
100 - 240 V
220 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 220 W
4K, QLED
4K, QLED
16:09
16:09, 120 Hz
Auto volume leveller: Balance
Dolby Atmos
Detailed Specs
Brand
Haier
VU
Model
LE65Q9800QUAG 65 inch QLED 4K TV
Masterpiece Glo 65 inch QLED 4K TV
Market Status
Discontinued
Display Type
QLED
QLED
Display Size (Diagonal)
65 Inch
65 Inch
Display Resolution
4K
4K
3D TV
No
Curved TV
Yes
Ultra Slim TV
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range), Quantum Dot Color
HDR (High Dynamic Range)
Refresh Rate
120 Hz
Brightness
800 Nits
Contrast Ratio
Response Time
6.5 ms
Colour
Weight With Stand
20.3 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1600 x 1013 x 180 mm
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
MPEG-4
AVI, MPEG
Image Formats Supported
JPEG
GIF, JPEG
Upscaling
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3
MP3, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Sound Technology
Dolby Atmos
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
No. of Subwoofers
1
USB Ports
2 Ports
2 Ports
HDMI Ports
3 Ports
4 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
NFC Ports
No
Band Support
Single Band
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Other Smart Features
Android
Bluetooth Version
5
Processor Type
Quad Core
Voice Recognition
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Smart Control
Smart Control
Remote Type
IR (Infra red)
Cell Requirement
2 AAA
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
Power Consmption Running
220 W
220 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
Power Saving Mode
Frequency Requirement
50 - 60 Hz