LG 43UR7500PSC 43 inch (109 cm) LED 4K vs LG 43UR7550PSC 43 inch (109 cm) LED 4K vs LG 43UR7790PSA 43 inch (109 cm) LED 4K
Key Feature Comparison
6.4
LG 43UR7500PSC 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
6.5
LG 43UR7550PSC 43 inch (109 cm) LED 4K
Check Price
close
6.5
LG 43UR7790PSA 43 inch (109 cm) LED 4K
Show differences only
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
Yes, Netflix, Prime Video, Youtube, Hotstar
NA
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 110 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz
4K, LED
4K, LED
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
Model
43UR7500PSC
43UR7550PSC
43UR7790PSA
Box Contents
Television, Remote, Table Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Refresh Rate
60 Hz
60 Hz
LED Backlight Type
Direct LED
8.8 Kg
9.5 Kg
Weight With Stand
8.9 Kg
9.6 Kg
Total Speaker Output
20 W
20 W
35 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
USB Ports
1(Side), 1(Rear)
2 Ports
1 Ports
HDMI Ports
2(Side), 1(Rear)
3 Ports
3 Ports
Inbuilt Apps
NA
Other Smart Features
Web OS
Web OS
Bluetooth Version
5
Voice Recognition
Internet Access
Other Remote Features
Magic Remote
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
110 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
0.5 W
Upscaling
Turn your old phone into cash
You May Also Read
Vivo Mobile Price List
Xiaomi Mobile Price List
New Upcoming Mobile Phones June 2023
Best Mobile Phones Under 50000
Best Mobile Phones Under 45000
Recent News
Xiaomi Pad 8 Launched In India With 11.2 inch  Display Under Rs 31000
10th Mar 2026
POCO X8 Pro Expected Price Revealed: Here Is How Much It Will Cost You!
10th Mar 2026
POCO C85x Launched In India With 120Hz Display Under Rs 11000
Superwomen Of Recommerce: Cashify Celebrates Women’s Day With New Records!
Vivo X300s Specs Revealed: 7000mAh Battery, 90W Charging & More