Philips Lumina Series 50PQT8100/94 50 inch (127 cm) QLED 4K vs VU Masterpiece Glo 65 inch QLED 4K
Key Feature Comparison
Philips Lumina Series 50PQT8100/94 50 inch (127 cm) QLED 4K
Check Price
close
VU Masterpiece Glo 65 inch QLED 4K
Check Price
close
Add more smart-tvs to compare
At a Glance
Show differences only
Netflix,YouTube,Prime Video
Quad Core
Yes, Netflix, Prime Video, Zee5, SonyLiv, Youtube, Spotify, Hotstar, Google Play Movies TV, Browser
240.0 V
50 - 60 Hz, 110 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 220 W
4K, QLED
4K, QLED
16:09, 120 Hz
16:09, 120 Hz
Dolby Atmos
Dolby Atmos
Detailed Specs
Brand
Philips
VU
Model
Lumina Series 50PQT8100/94 50 inch (127 cm) QLED 4K TV
Masterpiece Glo 65 inch QLED 4K TV
Available
Launch Date
19-Jun-25
Series
Lumina Series
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Display Type
QLED
QLED
Display Size (Diagonal)
50 Inch (127 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
65 Inch
Display Resolution
4K
4K
Refresh Rate
120 Hz
120 Hz
Contrast Ratio
Response Time
2.0 ms
6.5 ms
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
HDR (High Dynamic Range)
Brightness
800 Nits
Weight Without Stand
8.00 Kg
Colour
Black
Weight With Stand
20.3 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1600 x 1013 x 180 mm
Stand Colour
Black
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
AVI, MPEG
AVI, MPEG
Image Formats Supported
JPEG
GIF, JPEG
Sound Technology
Audio Formats Supported
MP3
MP3, WMA
Total Speaker Output
30 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Sound Type
4
No. of Speakers
5
No. of Subwoofers
1
USB Ports
2
2 Ports
HDMI Ports
3
4 Ports
Band Support
Dual Band
Inbuilt Apps
Netflix,YouTube,Prime Video
Voice Recognition
Other Smart Features
Display Mirroring,Android
Android
Bluetooth Version
5
Processor Type
Quad Core
Cell Requirement
2 AAA
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Smart Control
Remote Type
IR (Infra red)
Voltage Requirement
240.0 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
110 W
220 W
Power Consmption Standby
0.5 W