Samsung UA55AUE65AK 55 inch LED 4K vs VU 55QML 55 inch QLED 4K vs LG 55UQ7500PSF 55 inch LED 4K
Key Feature Comparison
8.6
Samsung UA55AUE65AK 55 inch LED 4K
Check Price
close
8.2
VU 55QML 55 inch QLED 4K
Check Price
close
8.2
LG 55UQ7500PSF 55 inch LED 4K
Show differences only
Quad Core
Yes, Netflix, Disney+Hotstar, Youtube
Yes, Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube
125 V
50 - 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 145 W
50 - 60 Hz, 160 W
4K, LED
4K, QLED
4K, LED
16:09, 50 Hz
16:09, 60 Hz
16:09, 60 Hz
Dolby Digital Plus
Detailed Specs
Brand
Samsung
VU
LG
Model
UA55AUE65AK 55 inch LED 4K TV
55QML 55 inch QLED 4K TV
55UQ7500PSF 55 inch LED 4K TV
Launch Date
12-May-22
14-Jun-22
Box Contents
1 LED TV, 2 Table Stand Base, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Remote Control
LED TV : 1 NUMBER, MANUAL, WARRANTY CARD: 1 NUMBER; REMOTE: 1 NUMBER, BATTERY: 2 NUMBER
Display Type
LED
QLED
LED
Display Size (Diagonal)
55 Inch
55 Inch
Display Resolution
4K
4K
Refresh Rate
50 Hz
60 Hz
60 Hz
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
HDR (High Dynamic Range)
LED Backlight Type
Direct LED
Colour
Black
Black, Grey
Black
Weight Without Stand
12 Kg
Weight With Stand
12.2 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1226 x 762 x 246 mm
1244 x 783 x 235 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1226 x 709 x 89 mm
1244 x 726 x 87.1 mm
Stand Colour
Wall Mount Colour
Video Formats Supported
AVI, MPEG
AVI, MPEG
Image Formats Supported
GIF, JPEG
GIF, JPEG
Upscaling
Yes
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Total Speaker Output
20 W
40 W
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP2, MP3, PCM
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
No. of Speakers
4
USB Ports
1 Port
2(Side)
1 Port
HDMI Ports
3 Ports
3(Side)
3 Ports
Inbuilt Apps
Other Smart Features
Linux
Android
Linux
Miracast/Screen Mirroring Support
Processor Type
Quad Core
Cell Requirement
2 AAA
2 AA
Remote Type
IR (Infra red)
RF (Radio frequency)
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Voltage Requirement
125 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
0.5 W
Power Consmption Running
145 W
160 W