LG 24LH480A-PT 24 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
53595
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53595.png
/lg-24lh480a-pt-24-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
24 Inch
HD ready, Slim LED
DivX HD
Triple XD Engine
178 Degrees
100 - 240 V
Model
24LH480A-PT 24 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, User Manual, Warranty Card
LG 24LH480A-PT 24 inch LED HD-Ready - Display
LED Backlight Type
Slim LED
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 24LH480A-PT 24 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
3.6 Kg
Weight With Stand
4 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
659 x 395 x 140.6 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
659 x 346.8 x 52.3 mm
Stand Colour
Black
LG 24LH480A-PT 24 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, SECAM
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG
LG 24LH480A-PT 24 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Digital
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), HAAC, MP3, MPEG, PCM
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
LG 24LH480A-PT 24 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
HDMI Ports
2(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Component Output(RGB Input) Ports
1
LG 24LH480A-PT 24 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Yes
LG 24LH480A-PT 24 inch LED HD-Ready - Remote Features
Touch Controls Present
LG 24LH480A-PT 24 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
17%