LG 24LN4100 24 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
54798
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54798.png
/lg-24ln4100-24-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
HD ready
3GP, AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG
Triple XD Engine, Eco Sensor
178 Degrees
16:09, 50 Hz
110 - 240 V
50 - 60 Hz, 30 W
Easylink (HDMI-CEC), Fluctuation protection
Auto volume leveller: Balance
Model
24LN4100 24 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, User Manual, Stand, 2 AA Size Batteries and Warranty Card
LG 24LN4100 24 inch LED HD-Ready - Display
HD ready
Refresh Rate
50 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
Triple XD Engine, Eco Sensor
LG 24LN4100 24 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
3.5 Kg
Weight With Stand
3.7 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
557 x 390 x 140 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
557 x 348 x 62.3 mm
Stand Material
Plastic
Black
LG 24LN4100 24 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
3GP, AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG
Image Formats Supported
JPEG, PNG
Video Signals
HDMI, Component
LG 24LN4100 24 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
5.1 Surround
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
5 W
Total Speaker Output
10 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
LG 24LN4100 24 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
HDMI Ports
1 Port
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
NFC Ports
LG 24LN4100 24 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 24LN4100 24 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AA
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 24LN4100 24 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
110 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
30 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%