LG 24LN4305 24 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
View All
Mobile
54825
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54825.png
/lg-24ln4305-24-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
24 Inch
Full HD, Direct LED
DivX HD
Triple XD Engine
178 Degrees
16:09, 50 Hz
100 - 240 V
29 W
Model
24LN4305 24 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, 2 AA Batteries, Power Cable, Stand, User Manual, Warranty card
LG 24LN4305 24 inch LED Full HD - Display
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Direct LED
Local Dimming
No
Refresh Rate
50 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 24LN4305 24 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
3.0 Kg
Weight With Stand
3.2 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
556.5 x 417.7 x 180.9 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
556.5 x 343 x 62.9 mm
Stand Material
Plastic
Black
LG 24LN4305 24 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI
LG 24LN4305 24 inch LED Full HD - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, MP3, MPEG, PCM
Output Per Speaker
5 W
Total Speaker Output
10 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
LG 24LN4305 24 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
HDMI Ports
2(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
1(Rear)
NFC Ports
LG 24LN4305 24 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
LG 24LN4305 24 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AA
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 24LN4305 24 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
29 W
Power Consmption Standby
0.5 W
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%