LG 24LW331C 24 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
View All
Mobile
54018
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54018.png
/lg-24lw331c-24-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
24 Inch
HD ready, Edge LED
3GP, 3GP2, Asf, AVI, DivX HD, MKV, MOV, MP4, MPEG, TRP, TS, VOB, WMV
Triple XD Engine, 3000:01:00
178 Degrees
110 - 240 V
38.9 W
Easylink (HDMI-CEC), Hotel Mode
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Model
24LW331C 24 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Warranty
2 Years
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, User Manual, Warranty Card
LG 24LW331C 24 inch LED HD-Ready - Display
LED Backlight Type
Edge LED
Local Dimming
No
Brightness
250 Nits
Contrast Ratio
Response Time
5 ms
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 24LW331C 24 inch LED HD-Ready - Physical Design
Weight With Stand
3.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
556 x 393.8 x 158.7 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
556 x 345.2 x 53.1 mm
Black
LG 24LW331C 24 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
BMP, JPEG, PNG
LG 24LW331C 24 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, M4A, MP3, OGG, WMA
Output Per Speaker
5 W
Total Speaker Output
10 W
Other Smart Audio Features
LG 24LW331C 24 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
HDMI Ports
1 Port
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
LG 24LW331C 24 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Games
Other Smart Features
LG 24LW331C 24 inch LED HD-Ready - Remote Features
Touch Controls Present
LG 24LW331C 24 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
110 - 240 V
Power Consmption Running
38.9 W
Power Consmption Standby
0.22 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
20%
Buy Now
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%