LG 32LB563B 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52865.png
/lg-32lb563b-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
32 Inch
HD ready, Slim LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
Triple XD Engine
100 - 240 V
50 - 60 Hz
MHL, SmartShare, Fluctuation protection
Clear Voice 2
Model
32LB563B 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Out of Stock
Box Contents
Television, Conventional Remote, Battery for Remote, User Manual, Warranty Card.
LG 32LB563B 32 inch LED HD-Ready - Display
No
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 32LB563B 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Weight Without Stand
6 Kg
Weight With Stand
6.2 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
732 x 431 x 207 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
732 x 481 x 55.5 mm
Stand Material
Plastic
Stand Weight
0.2 Kg
Stand Colour
Black
LG 32LB563B 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
LG 32LB563B 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, MPEG, PCM
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Clear Voice 2
LG 32LB563B 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Supports
Audio, Video
HDMI Ports
1(Side), 1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
Component Output(RGB Input) Ports
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
2(Rear)
NFC Ports
LG 32LB563B 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 32LB563B 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Touch Controls Present
LG 32LB563B 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%