LG 32LF560T 32 inch LED Full HD
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
View All
Mobile
52935
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52935.png
/lg-32lf560t-32-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
Full HD, Slim LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
Triple XD Engine
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Display Mirroring, MHL
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Model
32LF560T 32 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual, Warranty Card
LG 32LF560T 32 inch LED Full HD - Display
Display Resolution
Full HD
No
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 32LF560T 32 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
6 Kg
Weight With Stand
6.2 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
732 x 481 x 207 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
732 x 437 x 55.5 mm
Stand Colour
Black
LG 32LF560T 32 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Upscaling
LG 32LF560T 32 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2.0,Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, RA, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 32LF560T 32 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
HDMI Ports
1(Side), 1(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
NFC Ports
LG 32LF560T 32 inch LED Full HD - Smart TV Features
Yes
Other Smart Features
Display Mirroring, MHL
LG 32LF560T 32 inch LED Full HD - Remote Features
Touch Controls Present
LG 32LF560T 32 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%