LG 32LF561D 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
View All
Mobile
52933
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52933.png
/lg-32lf561d-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
HD ready, Slim LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
Triple XD Engine
178 Degrees
100 - 240 V
50 - 60 Hz
USB HID Support, Joystick
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Model
32LF561D 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Out of Stock
Warranty
1
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual, Warranty Card
LG 32LF561D 32 inch LED HD-Ready - Display
Display Resolution
HD ready
No
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 32LF561D 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
, Gold
Weight Without Stand
6 Kg
Weight With Stand
6.2 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
732 x 481 x 207 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
732 x 437 x 55.5 mm
Stand Colour
Other
LG 32LF561D 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Upscaling
No
LG 32LF561D 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
2.0,Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, RA, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 32LF561D 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
1(Side)
Headphone/Speaker output ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
2(Rear)
LG 32LF561D 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Yes
Other Smart Features
USB HID Support, Joystick
LG 32LF561D 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Touch Controls Present
LG 32LF561D 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%