LG 32LF565B 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
52797
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52797.png
/lg-32lf565b-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
HD ready, Direct LED
3GP, Asf, AVI, DAT, DivX HD, FLV, MKV, MOV, MP4, MPEG, VOB
Triple XD Engine, Eco Sensor
100 - 240 V
50 - 60 Hz
MHL, SmartShare, Fluctuation protection, Joystick
Auto volume leveller: Balance
Brand
LG
Model
32LF565B 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Out of Stock
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Conventional Remote, User Manual, Warranty Card
LG 32LF565B 32 inch LED HD-Ready - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
32 Inch
Display Resolution
HD ready
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
200 Hz
Aspect Ratio
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
Triple XD Engine, Eco Sensor
LG 32LF565B 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
7.2 Kg
Weight With Stand
8.95 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
732 x 492 x 244 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
732 x 437 x 85 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Tabletop
Stand Weight
1.75 Kg
Stand Colour
Black
LG 32LF565B 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
LG 32LF565B 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
2.1
Sound Technology
DTS Decoder, Dolby Digital Decoder, Virtual Surround
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, MP3, MPEG, PCM, WAV
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
20 W
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
No. of Subwoofers
1
Output per Subwoofer
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
LG 32LF565B 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1 Port
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
NFC Ports
LG 32LF565B 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
Yes
WiFi Present
Miracast/Screen Mirroring Support
Yes
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 32LF565B 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 32LF565B 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%