LG 32LF581B 32 inch LED HD-Ready
4
Avtar Singh
Mobile
52866
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52866.png
/lg-32lf581b-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
HD ready, Slim LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, TS, VOB, WEBM, WMV
Triple XD Engine, WiDi (Wireless Display)
100 - 240 V
50 - 60 Hz
DLNA, Easylink (HDMI-CEC), Simplink, SmartShare, WiFi Direct, LG Store, Fluctuation protection
Clear Voice 2
Model
32LF581B 32 inch LED HD-Ready TV
Box Contents
Television, Magic Remote, Conventional Remote, Battery for Remote, User Manual, Warranty Card.
LG 32LF581B 32 inch LED HD-Ready - Display
LED Backlight Type
Slim LED
Local Dimming
No
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Other Display Features
LG 32LF581B 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
, Gold
Weight Without Stand
6 Kg
Weight With Stand
6.2 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
732 x 481 x 207 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
732 x 437 x 55.5 mm
Stand Material
Metal
Stand Colour
Other
LG 32LF581B 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
BMP, JPEG, MPO
Upscaling
LG 32LF581B 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, MPEG, PCM
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Clear Voice 2
LG 32LF581B 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
3(Side)
HDMI Ports
3(Side)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Component Output(RGB Input) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
LG 32LF581B 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Yes
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Yes, Premium Content, App Store, Game World.
Camera
Gesture Recognition
Other Smart Features
LG 32LF581B 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Magic Remote
LG 32LF581B 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%