LG 32LH505A 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
View All
Mobile
54048
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54048.png
/lg-32lh505a-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
HD ready, Slim LED
DivX HD
Triple XD Engine
178 Degrees
100 - 240 V
Brand
LG
Model
32LH505A 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Warranty
2 Years
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, User Manual, Warranty Card
LG 32LH505A 32 inch LED HD-Ready - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
32 Inch
Display Resolution
HD ready
LED Backlight Type
Slim LED
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 32LH505A 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
4.8 Kg
Weight With Stand
5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
734 x 474 x 172 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
734 x 438 x 66 mm
Stand Shape
V Shape
Stand Colour
Black
LG 32LH505A 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, SECAM
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
LG 32LH505A 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), HAAC, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
LG 32LH505A 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
LG 32LH505A 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
No
Games
Yes
LG 32LH505A 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 32LH505A 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
20%
Buy Now
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%