LG 32LJ530D 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
53263
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53263.png
/lg-32lj530d-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
HD ready
DivX HD
Color Master Engine
178 Degrees
100 - 240 V
Brand
LG
Model
32LJ530D 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual Warranty card
LG 32LJ530D 32 inch LED HD-Ready - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
32 Inch
Display Resolution
HD ready
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Color Master Engine
LG 32LJ530D 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
5.3 Kg
Weight With Stand
5.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
733 x 483 x 170 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
733 x 436 x 76 mm
Stand Weight
0.2 Kg
Stand Colour
Black
LG 32LJ530D 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG
LG 32LJ530D 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
LG 32LJ530D 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1(Side), 1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
1(Rear)
LG 32LJ530D 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
No
Games
Yes
LG 32LJ530D 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 32LJ530D 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
17%