LG 32LN5110 32 inch HD-Ready
4
LG 32LN5110 32 inch HD-Ready
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
lg-32ln5110-32-inch-hd-ready
Mobile
54836
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54836.png
/lg-32ln5110-32-inch-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
HD ready
3GP, Asf, AVI, DAT, DivX HD, FLV, M4V, MKV, MP4, MPEG, WMV
Triple XD Engine, Eco Sensor
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 55 W
Fluctuation protection
Auto volume leveller: Balance
Brand
LG
Model
32LN5110 32 inch HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Warranty Card, User Manual
LG 32LN5110 32 inch HD-Ready - Display
Display Size (Diagonal)
32 Inch
Display Resolution
HD ready
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
Triple XD Engine, Eco Sensor
LG 32LN5110 32 inch HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
6 Kg
Weight With Stand
6.7 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
738 x 497 x 207 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
738 x 437 x 79 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
LG 32LN5110 32 inch HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, Component
LG 32LN5110 32 inch HD-Ready - Audio Features
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
5 W
Total Speaker Output
10 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
LG 32LN5110 32 inch HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
NFC Ports
LG 32LN5110 32 inch HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Fluctuation protection
LG 32LN5110 32 inch HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 32LN5110 32 inch HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
55 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%
Buy Now
Apple Macbook Air 2025 A3240 (Apple M4 13.3 Inch)- Refurbished
39%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
49%