LG 32LV3000 32 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
Mobile
52800
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52800.png
/lg-32lv3000-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
HD ready, Edge LED
3GP, AVI, DivX HD, FLV, MKV, MP4
XD Engine, Color control, Wide Colour Enhancer, 3000000 :1
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Easylink (HDMI-CEC), Fluctuation protection
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Model
32LV3000 32 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Out of Stock
Box Contents
Television, Remote, Batteries (2 AA), Warranty Card, User Manual
LG 32LV3000 32 inch LED HD-Ready - Display
Display Resolution
HD ready
LED Backlight Type
Edge LED
Local Dimming
No
Contrast Ratio
Response Time
3 ms
Ultra Slim TV
Other Display Features
XD Engine, Color control, Wide Colour Enhancer
LG 32LV3000 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Weight Without Stand
6 Kg
Weight With Stand
8.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
885.2 x 528 x 205 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
885.2 x 467.9 x 38.7 mm
Tabletop
Stand Weight
2.5 Kg
Stand Colour
Black
LG 32LV3000 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
LG 32LV3000 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
Mono,Stereo
Sound Technology
Dolby Digital, Infinite Surround System
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, MP3, MPEG, PCM, WAV
Output Per Speaker
20 W
Total Speaker Output
40 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 32LV3000 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
1(Rear)
Ethernet Sockets
NFC Ports
LG 32LV3000 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 32LV3000 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Touch Controls Present
LG 32LV3000 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.1 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%