LG 32LW300C 32 inch LED HD-Ready
4
Avtar Singh
View All
Mobile
53494
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53494.png
/lg-32lw300c-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
HD ready, Direct LED
Asf, AVI, DivX HD, FLV, MKV, MP4, MPEG, RealMedia, TRP, TS
Triple XD Engine, 1200:01:00
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
30.3 W
Easylink (HDMI-CEC), Hotel Mode
Model
32LW300C 32 inch LED HD-Ready TV
Box Contents
Television, Remote Control(L-CON), Power Cord, User Manual, Warranty Card
LG 32LW300C 32 inch LED HD-Ready - Display
HD ready
LED Backlight Type
Direct LED
Local Dimming
No
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
200 Nits
Contrast Ratio
Response Time
8 ms
Other Display Features
Triple XD Engine
LG 32LW300C 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
4.5 Kg
Weight With Stand
4.7 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
734 x 474 x 172 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
734 x 438 x 66.5 mm
Stand Colour
Black
Wall Mount Dimensions(WxHxD)
200 x 200 mm
Wall Mount Colour
LG 32LW300C 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
BMP, JPEG, PNG
LG 32LW300C 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, M4A, MP3, OGG, WAV, WMA
Output Per Speaker
3 W
Total Speaker Output
6 W
Other Smart Audio Features
LG 32LW300C 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
HDMI Ports
1 Port
RF Input(Analog Coaxial) Ports
LG 32LW300C 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Games
Other Smart Features
LG 32LW300C 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 32LW300C 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
30.3 W
Power Consmption Standby
0.2 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
17%