LG 32LX300C 32 inch LED HD-Ready
4
Avtar Singh
View All
Mobile
53229
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53229.png
/lg-32lx300c-32-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
32 Inch
HD ready, Direct LED
MKV, MP4, MPEG, MPEG-1, MPEG-4, WMV
178 Degrees
100 - 240 V
27.17 W
Model
32LX300C 32 inch LED HD-Ready TV
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual Warranty card
LG 32LX300C 32 inch LED HD-Ready - Display
Display Resolution
HD ready
LED Backlight Type
Direct LED
Local Dimming
No
Brightness
200 Nits
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
LG 32LX300C 32 inch LED HD-Ready - Physical Design
Dimensions With Stand(WxHxD)
734 x 474 x 172 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
734 x 432 x 66 mm
Stand Colour
Black
Wall Mount Dimensions(WxHxD)
200 x 200 mm
LG 32LX300C 32 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
BMP, JPEG, PNG
LG 32LX300C 32 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, M4A, MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
3 W
Total Speaker Output
6 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
LG 32LX300C 32 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Rear)
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
LG 32LX300C 32 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
No
Games
LG 32LX300C 32 inch LED HD-Ready - Remote Features
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 32LX300C 32 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
27.17 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
17%