LG 42LF6500 42 inch LED Full HD
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
View All
Mobile
52816
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52816.png
/lg-42lf6500-42-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
42 Inch
Full HD, Slim LED
DivX HD
Triple XD Engine, WiDi (Wireless Display)
178 Degrees
100 - 240 V
Model
42LF6500 42 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Box Contents
Television, Remote Control, Built-in Magic Remote, 2 3D Glass, User Manual, Warranty Card
LG 42LF6500 42 inch LED Full HD - Display
LED Backlight Type
Slim LED
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Yes
Curved TV
Other Display Features
LG 42LF6500 42 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Silver
Weight Without Stand
9.6 Kg
Weight With Stand
9.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
960 x 610 x 218 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
906 x 524 x 56.7 mm
Stand Material
Metal
Stand Shape
V Shape
Stand Colour
Silver
LG 42LF6500 42 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
AUTO, PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
Video Signals
HDMI
Upscaling
LG 42LF6500 42 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Technology
Dolby Digital
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, RA, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
LG 42LF6500 42 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
3(Side)
HDMI Ports
3(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
NFC Ports
LG 42LF6500 42 inch LED Full HD - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 42LF6500 42 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Magic Remote
LG 42LF6500 42 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%