LG 43LH548V 43 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
53741
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53741.png
/lg-43lh548v-43-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
43 Inch
Full HD, Edge LED
DivX HD
Triple XD Engine
100 - 240 V
Easylink (HDMI-CEC)
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Model
43LH548V 43 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control(L-con), Batteries, Power Cable, User Manual, Warranty Card
LG 43LH548V 43 inch LED Full HD - Display
LED Backlight Type
Edge LED
Local Dimming
No
Refresh Rate
50 Hz
Triple XD Engine
LG 43LH548V 43 inch LED Full HD - Physical Design
Stand Shape
Y Shape
Stand Colour
Black
LG 43LH548V 43 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Image Formats Supported
JPEG
LG 43LH548V 43 inch LED Full HD - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HAAC, MPEG, PCM
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
LG 43LH548V 43 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
HDMI Ports
1(Side)
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
2(Rear)
LG 43LH548V 43 inch LED Full HD - Smart TV Features
Yes
Other Smart Features
Easylink (HDMI-CEC)
LG 43LH548V 43 inch LED Full HD - Remote Features
Touch Controls Present
LG 43LH548V 43 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
17%