LG 43LH5700 43 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
53234
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53234.png
/lg-43lh5700-43-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
43 Inch
Full HD
DivX HD
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2
Brand
LG
Model
43LH5700 43 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual Warranty card
LG 43LH5700 43 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
43 Inch
Display Resolution
Full HD
Local Dimming
No
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Ultra Slim TV
LG 43LH5700 43 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
8.1 Kg
Weight With Stand
8.3 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
975.36 x 632.46 x 218.4 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
975.36 x 584.2 x 81.2 mm
Stand Colour
Black
Wall Mount Dimensions(WxHxD)
200 x 200 mm
LG 43LH5700 43 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
JPEG, JPS, MPO
LG 43LH5700 43 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), LPCM, M4A, MP3, MPEG
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
LG 43LH5700 43 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
LG 43LH5700 43 inch LED Full HD - Smart TV Features
Yes
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Netflix, Amazon, Hulu, VUDU YouTube
Facebook and Social Media Integration
Other Smart Features
LG 43LH5700 43 inch LED Full HD - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 43LH5700 43 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
17%