LG 43LH595T 43 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
53761
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53761.png
/lg-43lh595t-43-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
43 Inch
Full HD, Slim LED
DivX HD
Triple XD Engine, WiDi (Wireless Display)
178 Degrees
100 - 240 V
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 3
Model
43LH595T 43 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Warranty
2 Years
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, User Manual, Warranty Card
LG 43LH595T 43 inch LED Full HD - Display
Full HD
LED Backlight Type
Slim LED
No
Other Display Features
LG 43LH595T 43 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
8.4 Kg
Weight With Stand
8.7 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
975 x 633 x 218 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
975 x 583 x 81.5 mm
Stand Shape
Y Shape
Stand Weight
0.3 Kg
Stand Colour
Black
LG 43LH595T 43 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
JPEG, JPS, MPO
LG 43LH595T 43 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, RA, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
LG 43LH595T 43 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
HDMI Ports
2(Rear)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1(Rear)
NFC Ports
LG 43LH595T 43 inch LED Full HD - Smart TV Features
Yes
WiFi-Direct Support
Other Smart Features
LG 43LH595T 43 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 43LH595T 43 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
17%