LG 43LJ5500 43 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
53151
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53151.png
/lg-43lj5500-43-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
43 Inch
Full HD, Direct LED
DivX HD
Color Master Engine
178 Degrees
16:09, 60 Hz
100 - 240 V
Display Mirroring, DLNA, MHL, SmartView, WiFi Direct, Web OS 3.0, LG Store, Future Ready
Single Band, Auto volume leveller: Balance
Brand
LG
Model
43LJ5500 43 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual Warranty card
LG 43LJ5500 43 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
43 Inch
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Direct LED
Local Dimming
No
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Other Display Features
Color Master Engine
LG 43LJ5500 43 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
8.3 Kg
Weight With Stand
8.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
977.9 x 629.92 x 220.98 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
977.9 x 574.04 x 81.2 mm
Stand Colour
Black
Wall Mount Dimensions(WxHxD)
200 x 200 mm
LG 43LJ5500 43 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
DivX HD
Image Formats Supported
BMP, JPEG, JPS, PNG
LG 43LJ5500 43 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2.0,Mono
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), HEAAC, LPCM, MP2, MP3
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
5 W
Total Speaker Output
10 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
LG 43LJ5500 43 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2 Ports
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
NFC Ports
LG 43LJ5500 43 inch LED Full HD - Smart TV Features
Yes
Band Support
Single Band
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Other Smart Features
LG 43LJ5500 43 inch LED Full HD - Remote Features
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Magic Remote
LG 43LJ5500 43 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
43%
17%